Doradztwo zawodowe

Wybierz dobry kierunek w Twojej karierze. Twój zawód to także twoja przyszłość. Dlatego bardzo ważne jest dokonanie odpowiedniego wyboru kierunku kształcenia. Poznaj zawód w którym będziesz się kształcić. Znajomość kwalifikacji ułatwi Twój wybór.

Szkoła Branżowa I stopnia "Uniwerek":

- Kucharz:

Kwalifikacje zawodowe: Sporządzanie potraw i napojów.
Kucharz zajmuje się sporządzaniem potraw, deserów napojów i ciast w różnego rodzaju zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach produkujących wyroby kulinarne. Dokonuje obróbki wstępnej produktów kulinarnych, sporządza potrawy, dekoruje i serwuje je klientowi. Każdy kto chce wykonywać zawód kucharza musi wykazywać się znajomością przepisów bhp i przepisów ppoż., które obowiązują w lokalach , restauracjach, barach gastronomicznych. Praca na stanowisku kucharza wymaga wytrzymałości fizycznej, oraz odporności na stres, komunikatywności i umiejętności pracy zespołowej.

- Fryzjer:

Kwalifikacja zawodowa: Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.
Do głównych zadań Fryzjera należy wykonywanie zabiegów fryzjerskich, takich jak: strzyżenie i pielęgnacja włosów, czesanie , farbowanie , rozjaśnianie, modelowanie trwała ondulacja włosów, przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych na włosach. Zawód ten wymaga dobrej sprawności manualnej i kreatywności. Osoba wykonująca zawód fryzjera powinna być samodzielna na stanowisku pracy, odpowiedzialna ,odporna na stres , komunikatywna i posiadać wysoką kulturę osobistą. Fryzjer ma kontakt z różnorodnymi środkami kosmetycznym i chemicznymi, np. rozjaśniacze i farbami, które stosuje do zabiegów fryzjerskich, ważne jest aby go nie uczulały.

- Stolarz:

Kwalifikacje zawodowe: Wytwarzanie wyrobów stolarskich.
Stolarz wytwarza wyroby stolarskie, które wymagają odpowiedniej obróbki drewna z wykorzystaniem maszyn stolarskich. Obrabia różnego rodzaju drewno i materiały drewnopodobne, poddaje je trasowaniu za pomocą odpowiedniego sprzętu- pił tarczowych, frezarki, czy strugarki. Zajmuje się montażem mebli, naprawą i renowacją wyrobów z drewna i materiałów drewnopodobnych. Stolarz musi posiadać wiedzę dotyczącą rożnego rodzaju gatunków drewna i ich właściwości. Stolarz pracuje w stolarni, zakładzie meblowym.

- Mechanik pojazdów samochodowych:

Kwalifikacja zawodowa : Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
Mechanik pojazdów samochodowych diagnozuje i naprawia podzespoły i zespoły pojazdów samochodowych, stosując specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego usuwa i wykonuje naprawy podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych (naprawa silnika, układu hamulcowego, czy skrzyni biegów).

- Cukiernik:

Kwalifikacje zawodowe: Produkcja wyrobów cukierniczych.
Cukiernik zajmuje się produkcją wyrobów cukierniczych, ich dekoracją i produkcją. W zawodzie cukiernika bardzo istotne jest posiadanie zdolności artystycznych i estetycznych, niezbędnych przy dekorowaniu tortów, ciast i deserów, dokładność ich wykonania zgodnie z recepturą. W zawodzie cukiernika koniczna jest znajomość zasad bhp, ppoż, systemów HACCP, GHP, GMP. Cukiernik powinien znać urządzenia techniczna stosowane w branży cukierniczej i umieć ocenić przydatność produktów cukierniczych do spożycia.

- Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie:

Kwalifikacje zawodowa: Montaż systemów suchej zabudowy. Wykonywanie robót malarsko-tapicerskich. Wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych.
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wykonuje roboty malarsko-tapicerskie, posadzkarsko-okładzinowe, montaż systemów suchej zabudowy, prace wykończeniowe , malarskie, tapeciarskie, posadzkarskie, okładzinowe oraz instalacje budowlane różnego rodzaju. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie musi umieć wykonywać i sporządzać niezbędną dokumentację budowlaną- bardzo ważna jest znajomość rysunku technicznego.

Technikum Zawodowe:

- Technik żywienia i usług gastronomii:

Kwalifikacje zawodowe: Sporządzanie potraw i napojów. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych.
Technik żywienia i usług gastronomicznych zajmuje się sporządzaniem różnorodnych potraw, dekoruje je i wydaje , ocenia je pod względem jakości i przyrządza według receptury, opracowuje przepisy kulinarne i jadłospisy. Powinien charakteryzować się dużą wrażliwością smakową i estetyką, powinien posiadać umiejętności manualne, rozróżniać maszyny i urządzenia wykorzystywane w branży gastronomicznej i znać obowiązujące przepisy prawne dotyczące żywienia.

- Technik pojazdów samochodowych:

Kwalifikacje zawodowe: Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.
Technik pojazdów samochodowych zajmuje się diagnozowaniem oraz naprawą elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych, organizacją i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych, diagnozuje i naprawia podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Technik pojazdów samochodowych powinien posiadać wiedzę dotyczącą urządzeń, maszyn, narzędzi i przyrządów stosowanych w warsztatach mechanicznych. Powinien być komunikatywny, posiadać dobrą sprawność fizyczną i umiejętności planowania i organizowania pracy w zespole.

- Technik budownictwa:

Kwalfikacje zawodowe: Montaż konstrukcji budowlanych albo wykonywanie robót stolarskich i betoniarskich, albo wykonywanie robót murarskich i tynkarskich. Organizacja i kontrolowanie robót budowlanych. Sporządzanie kosztorysów oraz przygotwanie dokumantacji przetargowej.
Technik budownictwa zajmuje się robotami budowlanymi, przygotowywuje i prowadzi niezbędną dokumantację dotyczącą robót budowlanych, kieruje pracą brygad roboczych, podwykonawców na budowie. Określa stan zużycia materiałów, sprzętu i maszyn budowlanych.

- Technik hotelarstwa:

Kwalifikacje zawodowe: Planowanie i realizacja usług recepcji. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.
Zajmuje się obsługą gości w recepcji i hotelu, obsługuje gości przyjeżdżających i odjeżdżających. Technik hotelarstwo powinien posiadać wiedzę dotyczącą usług hotelarskich, zasady i elementy prawa w hotelarstwie dotyczące bezpieczeństwa w różnych sytuacjach niebezpiecznych. Powinien być komunikatywny, posiadać wysoką kulturę osobistą, zdolności marketingowe, oraz posiadać dobrą sprawność fizyczną.

- Technik usług fryzjerskich:

Kwalifikacje zawodowe: Wykonywanie zabiegów fryzjerskich. Projektowanie fryzur.
Technik usług fryzjerskich pracuje z ludźmi, wykonuje różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie oraz projektuje fryzury. Wykorzystuje różne techniki strzyżenia, farbowania i rozjaśniania, modelowania, czesania, zabiegów pielęgnacyjno-regenerujących włosy. Organizuje pracę salonu fryzjerskiego. Technik usług fryzjerskich powinien być komunikatywny, samodzielny, odporny na stres, posiadać wysoką kulturę osobistą.

- Technik Informatyk:

Kwalifikacje zawodowe: Montaż i eksploatacja komputerów osobistch oraz urządzeń peryferyjnych. Projektowanie lokalnch sieci komputerowych i administrowanie sieciami.
Technik informatyk zajmuje się projektowaniem lokalnch sieci komputerowych i administrowaniem sieciami a także montażem i ekspolatacją komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych. Projektuje i wykonuje bazy danych, programuje w wybarnych jęzkach, zajmuje się grafiką komputerową.

- Technikum transportu kolejowego:

Kwalifikacje zawodowe: Organizacja i prowadzenie pociągów. Planowanie i realizacja przewozów kolejowych.
Technik transportu kolejowego zajmuje się ogranizacją i prowadzeniem pociąów, realizacją i planowaniem przewozów kolejowych. Przygotowuje i obsługuje pociągi, Technik transportu kolejowego powinien posiadać wiedzę z zakresu prawa i przepisów kolejowych, infrastruktury kolejowej, transportu szynowego, systemów sterowanie ruchem kolejowym.